Hlavní strana arrow Články odjinud
Články odjinud
Jak je to vlastně s odčervováním psů? PDF Tisk E-mail
Napsal MVDr. Martin Grym   
Středa, 08 prosinec 2010
Pravidelné odčervování je v chovatelské veřejnosti silně zakořeněný zvyk. Většina majitelů psa na dotaz, jak často odčervují svého chovance, bleskově a hrdě odpoví, že jedenkrát za půl roku. Jaké je pak jejich překvapení, když se jim snažím sdělit, že tento postup je nejen nesprávný, ale především zcela nelogický. Budiž nicméně všem omluvou, že tzv. preventivní odčervování je mýtus, který po dlouhá léta v chovatelské veřejnosti upevňovali nejen sami chovatelé, ale také veterinární lékaři a hlavně výrobci antiparazitárních léčiv.
Celý článek...
 
Demodikóza PDF Tisk E-mail
Napsal Alexandra Lónová   
Čtvrtek, 11 březen 2010

K napsání tohoto článku mě inspirovala vlastní zkušenost s tímto parazitem a šokující neodbornost stanovení diagnózy a následný postup léčení ve veterinárních ordinacích nejenom u nás v republice, ale především v zahraničí. Jsem přesvědčena, že neznalost tohoto problému panuje i mezi velkým procentem chovatelů a majitelů psů, jejichž psi tímto kožním onemocněním trpí, a tito o tom ani neví.

Onemocnění je v lehkých formách tak nenápadné, že si ho málokdo všimne. Myslím, že otevření tématu „demodikóza” a následná diskuse na toto pomůže mnohým z nás včas tuto chorobu rozpoznat a započít včasné léčení, které tak jako u každé jiné choroby čím je dříve započato, tím je úspěšnější a méně náročnější.

Tyto texty jsem čerpala ze zdrojů MVDr. Tataříkové, z Internetu a zkušeností několika lékařů a chovatelů, kteří se nebáli přiznat vlastní zkušenost s tímto roztočem.

Celý článek...
 
Chov bulíků a jejich testování PDF Tisk E-mail
Napsal Hrůzová Vendula   
Úterý, 05 leden 2010
            Jsem majitelkou již třetího bulteriéra za poslední čtyři roky. Bohužel první i druhý zemřeli velice brzo, a to na dědičné vady, které trápí a zatěžují celou bulteriéří populaci. Prvního psa jsem sehnala přes inzerát (London ze Světovarské zahrady), když jsem tam zavolala jako první věc mi bylo řečeno, že štěňátko je po klubovém vítězi (Masaryk´s Hot Hog). Tehdy jsem se ještě příliš o zdraví bulteriérů nezajímala, přesto i jako neznalec v oboru jsem si myslela, že když je štěně po klubovém vítězi, tak jistě bude dobré a vůbec mě nenapadlo přemýšlet o nějakých zdravotních otázkách. Jak se později ukázalo, štěně majitelům zůstalo, protože ho nikdo nechtěl, kupovala jsem ho ve stavu, kdy bylo začervené, zablešené, mělo vykousaný flek srsti na zádech apod. Když jsem ho dala dohromady, začala jsem se zajímat o jeho rodinu. Po dlouhém hledání se mi přes internet ozvali lidi, kteří mají jeho bratra a další štěně jsme společně našli na Slovensku, kde je v současnosti jako žádaný krycí pes (Leo ze Světovarské zahrady). V necelých dvou letech se u Londona objevily synkopy, proto jsem ho objednala na kardiologické vyšetření, které ukázalo, že má subaortální stenózu (zúžení aorty). Bohužel téměř měsíc po vyšetření London na tuto vrozenou vadu zemřel, byly mu necelé dva roky. Dala jsem to vědět našemu bráchovi (Luke ze Světovarské zahrady) a také jsme psali p. Holáskovi, majiteli krycího psa Lea, který by tudíž mohl být skrytým přenašečem této vady, ale bohužel bez odezvy a Leo, ač nevyšetřený, kryje dál.
Celý článek...
 
AAE – vzdělání pomocí zvířat PDF Tisk E-mail
Napsal Věra Pisárová   
Neděle, 16 listopad 2008

 Co je canisterapie dnes již většina lidí ví. Jednou z jejích oblastí je AAE neboli Animal Assisted Education - vzdělávání za pomoci zvířat. Projekt „Kamarád“ Městské policie Brno, který probíhá již třetím rokem na brněnských mateřských a základních školách, spadá do této oblasti.
Projekt je zaměřený na bezpečný kontakt dětí se psy a je určen pro MŠ a I.stupeň ZŠ, ale i pro žáky speciálních škol s různými handicapy. Jedna lekce trvá zhruba 60minut, dle počtu a věku dětí. Pohled jednoho z účastníků akce a bližší seznámení s průběhem výukové lekce přinášejí následující řádky.
…. prošly jsme hodně škol, některé krásné, vyzdobené a opravené, jiné obyčejné. Většinou paní učitelky (učitele muže jsme zatím v hodině nepotkaly) čekají, že přijdeme s německým ovčákem. Když vidí Thayu, dvouletého bulteriéra, vyděsí se…To je přece ten strašný pes… Kousne mě…V jedné škole musela jít Thaya po chodbě s náhubkem, ale ve třídě ho mít nemusela. Zvláštní. Málokdo pozná plemeno, ale je to ten „bojový“, a to stačí. Takže pořád dokola vysvětlujeme, že celý problém je jen o majitelích. Asi 20% vyučujících žen má povědomí o plemenech psů, nebojí se a jsou rády, když se mohou s Thayou pomazlit. Dříve jsme chodily se starší fenkou stejného plemene, která se jmenuje Vendulka.
Jak hodina vypadá? Nejdříve si začneme s dětmi povídat. Představíme plemeno bulteriér a řešíme i otázku medií a termínu „ bojové plemeno“. Probíráme, kdo má pejska, jestli někoho pes kousl, zda a proč se někdo bojí.
Potom začne první cvičení a to je seznámení s cizím psem.

Celý článek...
 
Bulteriér - máme prvního bulteriéra PDF Tisk E-mail
Napsal MVDr.Simona Müllerová - CHS Trojský kůň   
Čtvrtek, 06 listopad 2008
 Asi ve třech měsících se udělá bulíčkovi na hlavě mezi ušima malá lysinka. Mohou být i dvě, oddělené úzkým proužkem osrstěné kůže. Lysinky mají vejčitý tvar, jedna lysina je většinou kulatá velikosti mince. Tyto lysiny v 90% případů po roce zarostou, aniž byste jim věnovali pozornost. Zlepšení vzhledu kůže můžete docílit mazáním sádlem nebo jinou bylinkovou mastí. Rozhodně nemá žádný význam používat antibiotika, kortikoidy nebo dělat seškraby a kultivace na přítomnost patogenů. Vykultivujete maximálně běžnou mikroflóru. 
Celý článek...