Hlavní strana arrow Články odjinud arrow Bulteriér - máme prvního bulteriéra
Bulteriér - máme prvního bulteriéra PDF Tisk E-mail
Napsal MVDr.Simona Müllerová - CHS Trojský kůň   
Čtvrtek, 06 listopad 2008
 Asi ve třech měsících se udělá bulíčkovi na hlavě mezi ušima malá lysinka. Mohou být i dvě, oddělené úzkým proužkem osrstěné kůže. Lysinky mají vejčitý tvar, jedna lysina je většinou kulatá velikosti mince. Tyto lysiny v 90% případů po roce zarostou, aniž byste jim věnovali pozornost. Zlepšení vzhledu kůže můžete docílit mazáním sádlem nebo jinou bylinkovou mastí. Rozhodně nemá žádný význam používat antibiotika, kortikoidy nebo dělat seškraby a kultivace na přítomnost patogenů. Vykultivujete maximálně běžnou mikroflóru. 

otlak na  ocase -MVDr.Simona MüllerováNa ocase asi 8 cm od kořene je žláza. Protože je bulterier mimořádně zmasilý a většinou nezaujme polohy typické pro jiné rasy, sedí si na této žláze a vzniká otlak. Kůže olysá, je šedá a zbytnělá. V horším případě může dojít k infekci popraskané kůže, ale skoro vždy jde jen o vadu osrstění. Prevence a léčba spočívá v umístění bulteriéra do peřin, aby seděl na měkkém a hlubokém podkladě. Opět můžete otlak ošetřovat sádlem nebo bylinkovou mastí. Většina gaučových bulíků tento problém nemá.

Pokud je váš pejsek zdravý a v kondici, žádný zkušený rozhodčí na výstavě vám nevytkne lysinku na hlavě a osezenou ocasní žlázu. Jiná situace je, když pes má otlaky na loktech, kolenou, patách, dokonce infikované a zhnisané. Takový pes je zjevně zanedbaný a vyžaduje veterinární ošetření a více péče z vaší strany.

Mladý bulteriér je velice choulostivý na onemocnění střeva. Narozdíl od RTW, pitů nebo retrívrů nemá tendence k parvovirovému onemocnění, ale bičíkovci Guardie (Lamblie) mu způsobí dlouhodobé, recidivující potíže. Rovněž častěji mívá kryptosporidie.

Léčba nebývá příliš efektní, nejlépe pomůže čas. Až si štěně vytvoří vlastní imunitu. Onemocnění probíhá jako střídavé průjmy, často s krví, bez změny celkového stavu a bez změny chuti k jídlu. Průjmy trvají alespoň 3 týdny, někdy několik měsíců.

lysinka na  hlavě - MVDr.Simona MüllerováBez nespecifické léčby by došlo k závažnému poškození střeva a k možnosti další infekce, která už má těžší průběh, případně vážně ohrozí život.

Nejdůležitější je správná životospráva. Je vhodné se držet zkušeností svého lékaře, protože moje postupy jsou odlišné od většiny kolegů. Jsem zásadním zastáncem klasické stravy, případně kombinované. Psa by měl léčit jeden lékař, kterého byste měli bez výhrad poslouchat a nezkoušet vlastní nápady.

Já používám upravenou klasickou stravu, byliny, homeopatika a v těžších případech i alopatickou léčbu.

Vynikající prevence je od odběru (od přikrmování u chovatele) používat makrobiotika nebo probiotika a krmné doplňky na stabilizaci střevní mikroflóry. Trošku otrub nebo jiné vlákniny, krátce vařený ječný šrot, banány, Probican pulvis, Ecovit, Hefe enzym, Pabu. Krmit stále dokola stejné druhy potravin, což u mne znamená denně aspoň kousek mléčného výrobku, trochu syrového masa, drobek ovoce, zeleniny a uhlohydráty. Přestávku mezi určitou skupinou potravy udělat nanejvýš jednodenní. Špatně je např. 6 dní v týdnu vařené maso a v neděli syrové, 6 dní granule a v neděli maso (toto jsou konkrétní případy), tvaroh 1x týdně. Lepší je 1 lžíce tvarohu denně, aspoň jedno sousto masa denně.

Ještě jedna drobnost pro odběr, i když se netýká zdraví. Devadesát procent bulíků asi 2 měsíce odmítá chodit na vodítku. I když ho potáhnete, až mu do krve rozedřete prsty, i když mu nařežete, nepůjde. Možná s jiným psem, ale s vámi ne. Trénujte trpělivost. Až budete mít dítě nebo staré rodiče, bude se vám to hodit.

Toto byly tři nejdůležitější problémy maličkého bulíka.

 

Informace a foto poskytla MVDr.Simona Müllerová - CHS Trojský kůň

zdroj: mazlicci.cz

 
< Předch.   Další >