Hlavní strana arrow Naši bulíci a choroby
Naši bulíci a choroby
PDF Tisk E-mail
Napsal Janina   
Sobota, 01 listopad 2008
Bulterier,stejně jako jiná čistokrevná plemena psů trpí na různé choroby. Některé mohou být dědičné,jiné získané. Nebudu se tu rozepisovat o jednotlivých nemocech,protože na toto téma se dá najít spousta odborných článků. V této sekci bych chtěla popsat choroby, které jsem se svýma bulíkama zažila.
 
Spolknutí cizího předmětu PDF Tisk E-mail
Napsal Janina   
Sobota, 01 listopad 2008

Bulteriér se dá bez nadsázky přirovnat k popelnici.Dokáže sežrat všechno možné i nemožné.Mnoho bulíků na svoji všežravost doplatilo životem.Netýká se to jen jedovatých věcí,jako jsou třeba různé chemikálie,jed na myši nebo jedovaté houby a květiny.Týká se to třeba i spolykaných kabelů,plastů,igelitových sáčků a třeba i hadrů. S naší Cindy jsme kvůli všežravosti museli navštívit veterinu 2x.

Náš případ č.1

Při předvánočním úklidu jsem leštila mosazné kliky.Měla jsem molitanovou houbu napuštěnou Sidolem,na chvilku jsem ji odložila a najednou koukám - houba nikde. Hned mě napadlo kdo je pachatelem krádeže.Nebylo těžké Cindy vypátrat.Byla zašitá v koupelně a právě houbu dojídala.Nevím jaké látky obsahuje Sidol,ani jsme po tom nepátrali - okamžitě jsme jeli na veterinu.
Píchli jí injekci,která do 10 minut vyvolá zvracení a průjem.Naštěstí se jí nic nestalo

Náš případ č.2

Bylo léto,pátek a jeli jsme na chalupu.Když jsme dorazili, manželova sestra v dobrém úmyslu hodila Cindy balónek na hraní. Byl to takový balónek z měkké gumy s bodlinkama.Cindy ho chytla do tlamy,okamžitě prokousla - a spolkla.
Tak jsme jí dávali kysané zelí,chléb a čekali až z ní vyjde.Pátek, sobota,neděle a nic...
V pondělí jsme spěchali na veterinu. Je na to jednoduchý recept. 3% kysličník,který je běžně ke koupi v lékárně rozředit 1:1 s vodou a zhruba 2dcl stříkačkou vpravit do jícnu. Tento roztok v žaludku začne rychle pěnit a vyvolá zvracení asi do 15 minut po podání.Po této době byl balónek venku.Bylo dobře že zůstal v žaludku a neprošel až do střev.Byl to docela velký kus gumy a střevem by nemusel projít. V těchto případech pak přichází na řadu chirurgický zákrok. Nám se to naštěstí nestalo.
V tomto případě stačil naředěný kysličník,protože se jednalo o spolknutý předmět. V případě s houbou musela přijít na řadu injekce,která vyvolá i  prudký průjem.Houba byla napuštěna chemikálií a tam bylo třeba důkladné vyčištění.
Co říci na závěr? Bulteriéří všežravec se musí hlídat,hlídat a hlídat. Ale někdy to prostě nevyjde...

 
Vyhřezlá ploténka PDF Tisk E-mail
Napsal Jana Kamišová   
Neděle, 19 říjen 2008
Čokynce už bylo víc než čtrnáct let a stále se těšila dobrému zdraví. Občas měla bolestivá záda a chůze byla strnulejší. V neděli jsme se vrátili z chalupy a když jsem Čoce pomáhala z auta, vypadalo to, že jí zase bolí záda. V pondělí jsem si všimla, že když stojí, zadeček se jí kymácí ze strany na stranu. V úterý ráno už skoro nemohla chodit a do večera ochrnula úplně. Na veterině jí píchli korticoidy, ale žádné zlepšení se nekonalo. Byla to vyhřezlá ploténka. Laicky řečeno: ploténka se posune do strany, tlačí na míchu kterou přiskřípne a nastává ochrnutí. Tento stav lze řešit chirurgicky. Úspěšnost je asi 60%,především ale u mladších psů. Je to velice náročná operace. Vzhledem k jejímu vysokému věku, jsme se rozhodli pro poslední injekci.
 
Selhání srdce PDF Tisk E-mail
Napsal Jana Kamišová   
Neděle, 19 říjen 2008
Amy zemřela v jedenácti letech na selhání srdce. Nevíme jestli to byla vrozená vada, jen se domníváme, že kdyby to bylo vrozené, pravděpodobně by se jedenácti let nedožila. Když na to dnes vzpomínám, myslím že to mohlo být kolem jejího šestého roku, kdy došlo k významějšímu poklesu její fyzické aktivity. Žádné jiné příznaky neměla a tak jsme tomu nepřisuzovali větší význam. Mysleli jsme si, že prostě jen stárne. Potíže nastaly až když jí bylo deset let. Amy byla celá bílá, takže se nedalo přehlédnout, že občas červená. Bylo to vidět hlavně na ušních boltcích a na hlavě. Přišlo to náhle i když byla v klidu. Kůže na hlavě a uši se najednou zbarvily do temně rudé barvy. Mohlo to trvat asi 3 - 5 minut a vše se vrátilo do normálu. Několik dní po těchto příznacích se k rudnutí přidaly i synkopy - mdloby. Nechali jsme Amy vyšetřit na odborném pracovišti v Praze - Libuši. Diagnosa zněla - dyplasie mitrální chlopně. Dostala udržovací léky FORTECOR a ještě celý rok s námi žila v pohodě. Až ke konci jsme museli nasadit ještě diuretika - FURON. V noci z 13.5. - 14.5.2007 jsme se rozhodli pro ukončení trápení. Její stav už byl neůnosný.
 
Selhání ledvin PDF Tisk E-mail
Napsal Jana Kamišová   
Neděle, 19 říjen 2008
Amálka nám na selhání ledvin zemřela v deseti letech. Vše se začalo projevovat sníženým zájmem o jídlo a zvracením. Prognoza u této nemoci je velmi špatná. Léčit ledviny jejichž část nepracuje není možné. Musí se jen nasadit přísná dieta, aby se zbytečně nezatěžoval zbytek ledvin který ještě funguje. Nevím jak je to v ostatních případech, ale nám Amálka prakticky umírala hlady. Nakoupili jsme ledvinovou dietu, ale všechny pokusy o jídlo byly marné. Čoce a Amy jsem dávala jídlo schválně před Amálkou, doufala jsem, že když uvidí holky jak se ládujou, že se přidá. Amálka přestala úplně jíst. Celé dny jenom spala a když nespala tak zvracela. Začala hubnout a my jsme se tehdy poprvé ocitli před rozhodnutím, kdy to trápení ukončit. Nečekali jsme dlouho, neboť jsme věděli, že selhání ledvin je stav nevratný - neléčitelný.
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Následující > Konec >>

Výsledky 1 - 9 z 10